Day | Opening |
---|
24-timers aflevering
Mandag | 08:00 - 23:00 |
Tirsdag | 08:00 - 23:00 |
Onsdag | 08:00 - 23:00 |
Torsdag | 08:00 - 23:00 |
Fredag | 08:00 - 23:00 |
Lørdag | 08:00 - 23:00 |
Søndag | 08:00 - 23:00 |
På Tenerife er der næsten garanti for solskin året rundt, stedet er meget sikkert og er fantastisk for familier. Sammen med de andre Kanariske Øer er Tenerife en af Spaniens mest populære feriedestinationer. Lej en bil hos Avis Billeje i Tenerife Lufthavn Syd, og udforsk den fantastiske ø under din ferie.
Feriestederne med alt inkluderet tiltrækker dem, der gerne vil slappe af om dagen og nyde nattelivet, men der er meget mere at opleve over hele øen. For frygtløse sjæle, som vil ud på natur- og kulturudflugter, står lejebilen fra Avis Billeje i Tenerife Syd klar. Gå på opdagelse i øens historiske byer, oplev Los Gigantes og de vulkanske parkområder, eller dans og fest hele natten i Puerto de la Cruz – alt kan lade sig gøre med Avis Biludlejning i Tenerife Lufthavn Syd.
Lufthavnen Tenerife Syd, tidligere kendt som Tenerife South-Reina Sofia Lufthavn, er en af to lufthavne på øen. Vil du udforske den nordlige del af øen, så kan du med fordel flyve til den anden lufthavn, Tenerife Nord.
Fra det øjeblik du ankommer, kan du hente din lejebil hos Avis Billeje i Tenerife Syd Lufthavn, og du har billejen dækket til hele perioden. Uanset om du skal bruge en supermini eller en smart hatchback til en byudflugt, en elegant sedan til en bryllupsrejse eller en minibus til en familieferie, står din perfekte lejebil klar ved lufthavnsterminalen.
Hyppige lejere får gode tilbud og ekstra dage gratis ved at tilmelde sig Avis Preferred loyalitetsfordele. Vælg blot en dato og et tidspunkt i Avis’ billeje-appen eller online, så gør vi din kvalitetslejebil klar hos Avis Biludlejning i Tenerife Syd.
På sydøstkysten, blot 7 kilometer fra Avis Billeje i Tenerife Syd Lufthavn, bliver det afslappede feriested El Médano kølet af passatvinden ... og så kommer kiteboardere og windsurfere, som tiltrækkes af bølgerne. Du kan også finde nogle få gode barer og restauranter (ikke de “engelske” barer, som er fremherskende i andre dele af øen), og i Playa La Tejita ligger en af de bedste naturstrande på Tenerife.
Tæt på det vestligste punkt på Tenerife, en halv times kørsel fra Avis Biludlejning i Tenerife Lufthavn Syd, har Los Gigantes en beskyttet placering ved foden af de kolossale klipper. Stranden ved havnen er lille og med sort sand, men de storslåede udsigter her kompenserer i høj grad for den.
På nordøstkysten af Tenerife, otte kilometer fra provinshovedstaden Santa Cruz de Tenerife og 50 minutters kørsel fra Avis Billeje i Tenerife Syd, finder du den skjulte juvel Playa de las Teresitas. Denne strækning med importeret sand fra Sahara ligger under Anaga-bjergene og tilbyder varmt og lavt vand, som er perfekt til familier.
Costa Adeje er det eksklusive nye område på Tenerife, hvor der ligger designerbutikker, fire- og femstjernede hoteller og luksusvillaer. De to strande her, Playa Fañabé og Playa del Duque, tilbyder alle typer vandsport og en promenade langs hele kysten. Det tager blot 10 minutter at køre derhen fra Avis Biludlejning i Tenerife Syd.
Lige ved siden af, et par minutters kørsel mod syd, finder du lange sandstrande ved Los Cristianos og Playa de Las Américas. I nærheden er der nogle af de mest livlige og børnevenlige strande på øen. Her kan du finde masser af solsenge, brusebade og en volleyballbane.
Teide-bjerget
Fra vores biludlejning i Tenerife Syd tager det 1 time og 10 minutter at komme til Spaniens højeste bjerg, Teide. Det er muligt at vandre fra Las Cañadas del Teide-krateret gennem forstenede lavastrømme til toppen af bjerget (3.718 m). De fleste vil vælge at tage svævebanen op, men man bør tage sig tid til at vandre lidt på lavaen i det månelignende landskab, som omgiver denne inaktive vulkan.
Los Gigantes
Kør i 30 minutter fra Avis Billeje i Tenerife Syd Lufthavn, og sejl ud på havet omkring de ildevarslende Los Gigantes-klipper for at se øresvinene og grindehvalerne. Bådene med gule og blå flag er blevet godkendt af Atlantic Whale Foundation for at overholde miljøvenlige praksisser.
Garachico
På øens nordkyst, i Garachico, finder du den smukkeste plads på øen (perfekt til en kop kaffe), men også en række klippebassiner med havvand. Ro gennem en lang og smal kanal gennem den forstenede lava, hop fra klipperne ned i bassinerne, eller flyd i det rene, lave vand. Hvis du rejser fra Avis Biludlejning i Tenerife Lufthavn Syd, kan du vælge at køre ad vestkystvejen (65 km og tager ca. 1 time og 5 min), eller østkystvejen, som er dobbelt så lang og tager kun 10 minutter mere.
Golfbaner
Der er to fremragende golfmuligheder på Tenerife. På klippetoppen Buenavista langt ude mod nordvest finder du seks par 3-, seks par 4- og seks par 5-huller. Stedet ligger 68 kilometer fra Avis Billeje i Tenerife Syd Lufthavn. Vil du ikke køre så langt, så kan du nøjes med at køre 16 kilometer mod vest og spille på Golf Las Américas, hvis blidt skrånende bane ved kysten også er hjemsted for eksotiske fugle.